Yabancı dil öğrenimi insanın hayatına kazandırdıkları bakımından oldukça önemlidir. Bu konu ile ilgili yabancı dil öğrenmenin önemi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki hangi yabancı dil ya da diller öğrenilmeli?

Öncelikle İngilizcenin bir dünya dili olması bakımından öğrenilmesi artık zorunlu dillerden birisidir. Üstelik öğrenmesi birçok dile nazaran daha kolaydır. Bu nedenle birçok insanın dil öğrenirken ilk tercihi doğal olarak İngilizce olmaktadır. İngilizce günümüzde yabancı dil olarak bile sayılmamaktadır. Bu nedenle özellikle de eğer iş yaşamında başarılı olmak, iyi bir mevkiye gelmek istiyorsanız. Mutlaka donanımlı olmanız gerekir. Donanımlı bir birey olmanın en etkili yollarından biri de birden fazla yabancı dil öğrenmek ve bu dilleri iyi seviyede konuşuyor olmaktır. Birden fazla dil öğrendiğinizde örneğin üç ya da dört dil öğrendiğinizde siz bir dünya vatandaşı olursunuz ve dünya üzerindeki milyonlarca insan ile ana dilinde iletişim kurabilirsiniz.

Eğer Amerika kıtasında bir ülkede yaşıyor olsaydınız İspanyolca, İtalyanca gibi diller sizin için iyi olabilir, bu diller sayesinde hem insanlarla iyi iletişim kurar hem de iş yaşamında başarılı olabilirdiniz. Ancak Türkiye’de durum biraz daha farklı… Şuan için Fransızca, İtalyanca, İspanyolca gibi diller Türkiye’de iş yaşamında çok fazla tercih edilen diller değil. Ancak elbette ki yabancı dil öğrenme gibi bir hobiniz varsa ve bu dilleri öğrenmek istiyorsanız bu oldukça güzel bir şey…

Türkiye’de ise biraz durum farklı… Örneğin Rus turistlerin Türkiye’ye yoğun olarak gelmesinden dolayı Rusça öğrenebilirsiniz. Ya da Alman turistlerin yine Türkiye’ye yoğun olarak gelmesinden, Almanya’da yaşayan birçok Türk bulunmasından ve Almanya ile yoğun ticari ilişkilerimizin olmasından dolayı Almanca da öğrenebilirsiniz. Çin çok hızlı gelişen bir ülke. İlerleyen yıllarda Çince bilen kişiye daha fazla ihtiyaç duyulacağını göz önünde bulundurarak Çince de öğrenebilirsiniz. Ancak bu dilleri öğrenirken mutlaka İngilizceyi de öğrenmiş olmanız size daha çok şey katacaktır.